۸۵ هکتار پنبه از مزارع کشت پنبه اشتهارد برداشت شده است

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در اشتهارد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری فارس البرز در کرج و‌به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی گفت: کشت در سطح 160 هکتار از اراضی شهرستان اشتهارد با تعداد 30 نفر بهره بردار در سال زراعی96-95 صورت گرفته بود که از سطوح یاد شده 150 هکتار آن به صورت کشت اول و 10 هکتار آن به صورت کشت دوم (جاکشت مزارع غلات) انجام شد.

وی افزود : برای ترویج استفاده بهینه و صرفه جویی در آب مصرفی مزارع، روش کشت نشائی پنبه بر اساس برنامه ابلاغی حدود 5/1 هکتار به صورت کشت نشایی- حفاظتی، همراه با آبیاری تیپ و با استفاده از یک رقم وارداتی جدید پنبه برای اولین بار در استان انجام شد.

حیدری بذور مورد استفاده در کشت پنبه را عموماً شامل بذور ایرانی نوع کرکدار و بذر دلینته شده از ارقام ورامین و خرداد عنوان نمود و اظهار داشت : تاریخ متداول کشت محصول پنبه در استان البرز از اوایل اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه می باشد، با توجه به عدم تولید مناسب رقم ورامین که در چند ساله گذشته بیشترین سطح کشت پنبه را به خود اختصاص داده بود این سازمان به تازگی ارقام دیگری از جمله رقم ایرانی خرداد و برخی ارقام خارجی را با هماهنگی وزارت متبوع وارد چرخه تولید پنبه در سطح استان البرز نموده است.

وی بیان داشت: میانگین آبیاری محصول پنبه در شهرستان اشتهارد 10-9 نوبت در آبیاری نشتی و کرتی است؛ لذا تلاش سازمان جهاد کشاورزی برای صیانت از منابع آبی، حمایت از توسعه روش آبیاری نوین(تیپ) و توسعه کشت نشائی در مزارع پنبه بوده و برش سالیانه لازم تهیه و به مدیریتهای شهرستانی نیز ابلاغ شده است.

این مسئول تصریح کرد: از سوی دیگر با پایش مداوم و کنترل به موقع عوامل خسارتزا که با تلاش کشاورزان و نظارت فنی کارشناسان جهاد کشاورزی صورت میگیرد آفات و بیماریهای پنبه در مزارع این استان خسارت اقتصادی چندانی وارد نمیکند و در نتیجه میزان استفاده از سموم شیمیایی بسیار ناچیز میباشد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: برداشت در مزارع پنبه در سال زراعی جاری از تاریخ 20/08/96 آغاز گردیده که تا تاریخ (12/09/96 ) نزدیک به 85 هکتار از مزارع برداشت شده است.

وی تصریح کرد : با توجه به عملکرد مناسب مزارع پنبه شهرستان اشتهارد در سال زراعی 96-95 که با راهنمایی و هدایت فنی کارشناسان شهرستان اشتهارد و ستاد استان از یک سو و همکاری خوب کشاورزان از سوی دیگر به تحقق پیوست، با حضور آقای مهندس هزار جریبی مدیرکل محترم دفتر نباتات صنعتی و پنبه وزارت جهاد کشاورزی به همراه همکاران دفتر پنبه و مدیر و همکاران مدیریت زراعت استان و شهرستان اشتهارد برنامه کیل گیری پنبه در تاریخ 07/09/96 در یکی از مزارع پنبه شهرستان اشتهارد با برداشت و توزین عملکرد محصول پنبه در مزرعه 4 هکتاری انجام شد که پس از انجام محاسبات لازم عملکرد مزرعه پنبه هفت و نیم تن در هکتار تعیین گردید، لذا دستیابی به عملکرد یاد شده برای اولین بار در سطح استان با توجه به متوسط عملکرد پنبه طی چندین سال گذشته در شهرستان اشتهارد ( حدود سه و نیم تن در هکتار) میتواند شروع بسیار امیدوار کننده و رضایت بخشی برای کشاورزان و متولیان امر باشد.

درباره ی سایت اشتهارد

logo

سايت اطلاع رسانی اشتهارد  www.eshtehard.net  باهدف ايجاد بستر مناسب جهت درج اخبار واطلاعات مورد نياز مخاطبان خود در سال 1385 تاسيس گرديد

اين سايت جهت غني نمودن اطلاعات بازديد کنندگان خود بخشهای گالری تصاویر | انجمن های اشتهارد | اخبار | دریافت فایل | نظر سنجی | مقالات | لينکهاي وب | نقشه گوگل | بازي | که درزمينه هاي مختلف جمع آوري و تدوين شده است را بصورت رايگان در  اختيارتمام بازديد کنندگان قرار مي دهد. logo-samandehi